Prema podacima Svetske banke, Srbija je među zemljama sa najbržim padom stanovništva u svetu jer na toj skali zauzima 13. poziciju.
Najnoviji projekti istraživanja tržišta rada pokazuju da će potražnja za radnom snagom u Srbiji porasti sa približno 125.000 radnika u 2024. na skoro 144.000 do 2026. godine.
Prema podacima UNDP-a koji su predstavljeni na nedavnom panelu posvećenom populacionim kretanjima i tržištu rada, najveća potražnja za radnom snagom u Srbiji je u proizvodnom i IT sektoru, ali i u veleprodaji, maloprodaji i uslugama popravke automobila.
Pored toga, ukazano je i na neusklađenost ponude i potražnje radne snage, jer mlađu generaciju sve više privlače visokotehnološke i digitalne profesije dok interesovanje za tradicionalne proizvodne poslove opada, što otežava popunjavanje deficitarnih profesija. UNDP inače radi sa Nacionalnom službom za zapošljavanje na izgradnji novog sistema analize tržišta rada, koji treba da obezbedi kontinuirani uvid u trendove na tržištu rada, ali i nove potrebe za veštinama i dinamiku specifične radne snage.
Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Milan Bosnić rekao je da Srbija ima i jednu od najviših stopa radne neaktivnosti stanovništva u odnosu na ostale evropske zemlje.
Za rešavanje problema na tržištu radne snage neophodna su i sistemska rešenja, koja podrazumevaju uklanjanje administrativnih prepreka, ali i izmene zakona i javnih politika, kao i uključivanja u dijalog više različitih partnera, ocenio je programski direktor organizacije "Tačka povratka" Uroš Živković, dodajući da to važi i kad je u pitanju povratak radne snage u Srbiju iz zapadnih zemalja. Prema njegovim rečima, migracije su složen fenomen koji mora da se rešava na više nivoa.
Iz Nacionalne službe za zapošljavanje napominju da se mora sistematski raditi na rešavanju problema nemotivisanosti radne snage, a posebno osoba koje ne rade duže od 20 godina. Naveli su i da ta Služba razvija sistem koji će uz pomoć veštačke inteligencije stvarati modele koji će sugerisati koji profili radne snage su Srbiji potrebni u odnosu na globalne trendove.